top of page

JDG czy spółka z o.o.?

Prowadzenie własnej firmy to marzenie wielu ludzi. Decyzja o założeniu biznesu wiąże się jednak z wieloma trudnymi wyborami, takimi jak wybór formy prawnej firmy. W Polsce najpopularniejszymi formami prawnych są jednoosobowa działalność gospodarcza oraz spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. W tym artykule porównamy wady i zalety tych dwóch form prawnych.



Jednoosobowa działalność gospodarcza

Jednoosobowa działalność gospodarcza, znana również jako jednoosobowa firma, jest formą prowadzenia działalności gospodarczej, w której jedna osoba jest właścicielem i zarządcą firmy. Wady i zalety tej formy prawnej to:

Zalety:

  • Łatwość założenia i prowadzenia - założenie jednoosobowej działalności gospodarczej jest stosunkowo łatwe i nie wymaga dużych inwestycji finansowych.

  • Łatwa księgowość - jednoosobowa firma jest zobowiązana do prowadzenia prostej księgowości, co oznacza, że podatnik może samodzielnie prowadzić księgi rachunkowe.

  • Samodzielność - właściciel jednoosobowej firmy ma pełną kontrolę nad swoją firmą i podejmuje decyzje bez potrzeby uzgadniania ich z innymi osobami.

Wady:

  • Ograniczone źródła finansowania - jednoosobowa działalność gospodarcza ma ograniczone możliwości pozyskiwania finansowania z zewnętrznych źródeł.

  • Nieograniczona odpowiedzialność - właściciel jednoosobowej firmy odpowiada nieograniczenie za zobowiązania firmy swoim majątkiem osobistym.

  • Mniejszy prestiż – w porównaniu ze spółką z o.o. jednoosobowa działalność gospodarcza jest mniej prestiżową formą prowadzenia firmy.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (sp. z o.o.) to forma prawna, w której udziałowcy nie ponoszą odpowiedzialności za zobowiązania spółki poza wnoszoną przez siebie kwotą do spółki. Wady i zalety tej formy prawnej to:

Zalety:

  • Ograniczona odpowiedzialność - udziałowcy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością nie odpowiadają za zobowiązania spółki poza wnoszoną przez siebie kwotą do spółki.

  • Większe możliwości finansowania - spółka z ograniczoną odpowiedzialnością ma większe możliwości pozyskiwania finansowania z zewnętrznych źródeł, takich jak np. kredyty bankowe, przystąpienie inwestorów.

  • Możliwości rozwoju - spółka z ograniczoną odpowiedzialnością ma większe możliwości rozwoju niż jednoosobowa działalność gospodarcza, dzięki większej liczbie udziałowców i większym zasobom finansowym.

  • Niski podatek dochodowy – przy spółce z o.o. stawka podatku dochodowego wynosi standardowo 9%, można również wybrać formę opodatkowania tzw . CIT Estońskim, gdzie nie zapłacimy żadnych podatków.



Wady:

  • Skomplikowane formalności założenia - założenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością wymaga wypełnienia wielu formalności i poniesienia kosztów notariusza lub kancelarii prawnej.

  • Większa odpowiedzialność za zobowiązania spółki – członkowie zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością ponoszą odpowiedzialność za zobowiązania spółki całym swoim majątkiem. Ma to znaczenie w sytuacji kiedy wspólnicy i zarząd to te same osoby.

  • Konieczność współpracy - w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością decyzje podejmowane są przez organy spółki, a nie przez pojedynczych udziałowców, co oznacza konieczność uzgadniania decyzji i współpracy z innymi osobami.

  • Trudniejsza wypłata środków ze spółki – aby uniknąć podwójnego opodatkowania w spółce z o.o. trzeba dostosować umowę spółki lub dokonać działań optymalizacyjnych.


Podsumowanie


Podsumowując, zarówno jednoosobowa działalność gospodarcza, jak i spółka z ograniczoną odpowiedzialnością mają swoje wady i zalety. Jeśli planujemy prowadzenie małej firmy, która nie wymaga dużych inwestycji finansowych i zatrudniania pracowników, jednoosobowa działalność gospodarcza może być dobrym wyborem. Natomiast jeśli planujemy większą inwestycję lub rozwój firmy, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością może okazać się lepszym wyborem ze względu na większe możliwości finansowe i rozwoju oraz ograniczoną odpowiedzialność udziałowców.

Przed podjęciem decyzji warto dokładnie przeanalizować swoje cele i potrzeby. W tym celu warto porozmawiać z naszymi ekspertami, którzy pomogą wybrać odpowiednią formę prawna dla naszej firmy. Już dziś skontaktuj się aby umówić się na konsultację.





bottom of page